Proč při nákupu sáhnout po biopotravinách

15

Jste vyznavači zdravých doma vypěstovaných potravin? Jak poznat biopotravinu a co vše musí splňovat? Mnoho lidí se k biopotravinám staví skepticky. Avšak mi vám ukážeme, že se jich rozhodně nemusíte bát. Mají totiž své výhody.
Potraviny, které si vyslouží kouzelnou předponu BIO, musí splňovat přísně definované podmínky.

Označení BIO vám zaručuje to, že je potravina, kterou právě držíte v ruce, kvalitní a je udán její původ a forma zpracování. Mnoho z nás si mylně myslí, že produkty ze zahrádek jsou automaticky bioproduktem, bohužel tomu tak není. Tyto produkty mohou být maximálně označovány jako výpěstky bez chemie.

Pojem BIO

Označení BIO znamená, že produkt prošel přírodními postupy, které jsou dány a tvoří důmyslný systém. V tomto systému se zkoumá především způsob pěstování a výroby, hledí se však i na zpracování a ošetření produktů. Nesmí být v žádném případě použito chemických prostředků.

Proč při nákupu sáhnout po biopotravině?

Odpověď je jednoduchá. Ač biopotraviny nemusí být vždy zdravé, jejich nákupem podpoříme snahu o návrat k ekologickému pěstování a zpracování potravin. Jedním z kritérií, které by nás mělo přesvědčit o nákupu potravin označených předponou BIO, je apel na naše zdraví. Biopotraviny jsou oproti běžným potravinám chuťově výraznější, zdravější a oplývají vysokou kvalitou. Potraviny vypěstované ekologickým způsobem se od těch běžných na první pohled nijak neodlišují, odlišné jsou však tím, že neobsahují žádnou chemii.

Asi si to v tuto chvíli neuvědomujeme, ale bioprodukty pomáhají chránit přírodu. My, jako běžní konzumenti, bychom měli v této snaze farmáře podporovat. Biofarmářem se člověk nestane jen tak, za získáním tohoto „titulu“ vede dlouhá mnohdy i trnitá cesta plná překážek.

Farmy musí podstupovat množství kontrol, které dohlížejí na to, aby pole, ale i finální produkty neobsahovaly žádné chemické látky. Díky tomuto fenoménu se pomalu začínáme vracet do dob, kdy se na našich polích produkty pěstovaly ekologicky, a to jen za přispění přírody. Biopotraviny bychom měli spatřovat za výrazný krok kupředu.

Zatím jsme mluvili jen o biopotravinách vypěstovaných na políčkách. Tento pojem bychom však měli rozšířit i na chovatelskou činnost. Přeci jen značkou BIO mohou být označovány i masné či mléčné produkty z farem. Milovníci masa mají poslední dobou čím dál větší zájem o biomaso.

Opět musíme před farmáři smeknout, protože se chovají ke svým zvířatům humánně. Dávají jim dostatek prostoru k pohybu, můžeme je tedy sledovat ve výbězích, spokojená a bez stresu. Tato zvířata vykazují známky farmářem věnované péče, tudíž působí mnohem zdravěji. I chov zemědělských zvířat je velice přísně sledován. Farmáři svá zvířata musejí krmit bio krmením.

Může farmář o označení BIO přijít?

Odpověď na tuto otázku je velice snadná. Ano, farmář může o toto označení přijít velice snadno. Stačí, aby byla porušena jedna z mnoha podmínek, které jsou udány, a ona předpona mu je odňata.

Závěrem

Žijme ekologicky, podporujme nejen farmáře v jejich snahách, ale i přírodu. Odměnou nám budou krásné, zdravé a chutné produkty.