Cibule

Cibule

Napadlo by vás někdy při loupání cibule, že nemanipulujete jen tak s nějakou zeleninou, ale s velmi účinným lékem na všemožné neduhy a nemoci? Věřte nebo ne, ale je to tak! Cibule je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec, je nenáročná, a i když nás často dokáže přivést k slzám, milujeme ji jen tak na chlebu a vaření bez ní si jen těžko dokážeme představit. Její využití pro zdraví je opravdu široké, a proto jsme se také rozhodli pro vás sepsat tento jistě velmi přínosný článek. 

Největší kámoška s česnekem

Cibule patří spolu s česnekem do jedné rodiny, která se nazývá allium, a není se tedy čemu divit, že obě rostlinky mají na naše zdraví velmi podobné účinky. Allium doslova znamená „cítit“ nebo také latinsky all znamená „pálivý“. Oba významy dávají smysl, tyto rostlinky jsou totiž pálivé a velmi aromatické, jak jistě všichni velmi dobře víme.

Nabitá vitamíny a antioxidanty

Cibule obsahuje vysoké množství vitamínu C, kyseliny listové, draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku. Mají velké množství antioxidantu quercetin, který mimo jiné chrání lidské tělo před různými druhy rakoviny, posiluje imunitní systém, a dokonce napomáhá od šedého zákalu. Žluté (hnědé) cibule mívají zpravidla více quercetinu než ostatní druhy, přičemž dobrou zprávou je, že cenově žluté cibule vychází lépe.

Proč nás cibule nemá ráda? Proč nás nutí plakat?

Jestli má cibule duši a nemá nás ráda, protože do ní řežeme, a právě proto nás takto mučí, to se asi nedozvíme. Ale my ji milujeme a i přesto, že se při jejím loupání rozbrečí i ti největší drsňáci, mnohé pokrmy si bez ní zkrátka představit nedokážeme.

Ostrá vůně a chuť cibule je dána přítomností alylpropyldisulfidu, který obsahuje síru a který nás při loupání cibule přivádí tak často k dojetí. Pláč nad cibulí však není vůbec ke škodě, ba naopak! Slzami se totiž omývá epiteliální vrstva očí.

Jestliže vám však pláč nad cibulí vadí, tak…

  • ponořte cibuli na několik sekund do studené vody, její štiplavost se tak zmírní.
  • Namočte si ruce, cibuli i nůž ještě před tím, než ji začnete krájet. Tato metoda také oslabí účinky pláče přinášejícího sulfidu. Ale pozor! Tím, že všechno namočíte, uděláte také všechno kluzké. Pozor tedy, abyste se nepořezali.
  • Existují také teorie, které praví, že když budete žvýkat žvýkačku během krájení cibule, nebudete plakat.

TIP

Nedělá vám cibule dobře? Nadýmá vás nebo vám způsobuje bolesti hlavy? Když omyjete cibuli před jídlem v osolené vodě, tyto negativní účinky tak zmírníte.

Věděli jste, že…

  • Cibule obsahuje sloučeniny síry, které zabíjí salmonelu a E. coli. Sloučeniny síry mimo jiné působí také jako prevence proti rakovině a srdečním nemocem.
  • V minulosti lidé používali cibuli k hubení bakterií. Jak? Jednoduše rozmístili misky s cibulí po místnosti a ty pak v místnosti vyskytující se bakterie absorbovaly.
  • Cibule posiluje kosti a působí jako výborná prevence osteoporózy.
  • Žvýkání syrové cibule pomáhá od bolesti zubů, zabíjí bakterie a působí jako prevence od onemocnění nejen zubů, ale i dásní.
  • Cibule je plná fruktooligosacharidů, které pomáhají přátelským bakteriím v našem těle a zároveň oslabují nepřátelské bakterie ve střevech.
  • Cibule snižuje hodnoty krevního cukru a zlepšuje hladinu inzulínu.
  • Cibule je dokonce účinnější než červené víno, co se týká udržování správného krevního tlaku. Nicméně cibule mnohým nevoní tak, jako červené víno, a proto spíše dočtete o blahodárných účincích červeného vína než o zdravotních benefitech aromatické cibule.