Domácí versus kupované bylinky

3

Jste milovníky aromatických jídel? Rádi si přidáváte do pokrmů nejrozličnější dochucovadla? Snažili jste se někdy porovnat domácí bylinky s těmi kupovanými? S námi se na srovnání můžete podívat.

Kupované bylinky

Pokud se rozhodnete ve své kuchyni používat kupované bylinky, nikdo vám v tom bránit nebude. Bylinky z obchodu jsou vhodné zejména ve chvíli, kdy rychle potřebujete některou do svého pokrmu přidat. Jediné, co je u nich nevýhodou je krátká trvanlivost, jedná se zejména o bylinky z pytlíčků. Každou chvíli tedy budete muset do obchodu pro nový balíček.

Než se pro tuto variantu rozhodnete, měli byste vědět, že bylinky nejsou často tak aromatické, jako je tomu u těch, které si vypěstujete doma na zahrádce. Tomuto se snaží mnohé hypermarkety předejít tím, že prodávají v květníku malé rostlinky. Pokud je však nezasadíte na svou zahrádku, vězte, že vám také dlouho nevydrží.

Ve chvíli, kdy vaříte s kupovanými bylinkami, musíte jich do jídla vložit hned několik snítek, aby chuť byla bohatší.
Abychom nepsali jen o nevýhodách, musíme zmínit také nějaký ten plus. Jedním z nich by mohlo být snadné a prostorně nenáročné skladování. Pytlíčky můžete vložit do krabičky, uspořádat si je třeba abecedně, abychom ihned sáhli po tom, co aktuálně potřebujeme. Krabičku pak snadno schováme do skříňky, již máme blízko ploše, na níž pokrmy připravujeme. Tímto způsobem uspoříme nejen místo, ale také náš drahocenný čas.

Domácí bylinky

Máte doma zahrádku, na které si můžete vypěstovat domácí bylinky, jako jsou například meduňka, máta, petrželka, tymián, dobromysl, pažitka, ale pochopitelně i spousta dalších? Pokud ano, tak ji využijte pro pěstování, protože bylinky vypěstované v přirozeném prostředí naší zahrádky se nám odmění aromatickou chutí, ale pochopitelně také svou čerstvostí.

Bylinky vám tedy zkrášlí kus zahrady a v zimě v květnících parapety doma. Pomohou vám však i k lepšímu zdraví. Co si budeme povídat, jelikož je budete do pokrmů dávat čerstvé, nebudou potřebovat chemický zásah. Pytlíčkové bylinky obsahují emulgátory, s nimiž se v čerstvém podání nesetkáte.

Domácí rostlinky oceníte i v tom, že je nebudete muset používat už jen do polévky, omáčky a na posyp v drceném stavu, ale budete si moci uvařit čaj, nebo si v létě udělat s mátovou, či meduňkovou osvěžující limonádu.
Jak mohou bylinky prospět našemu zdraví?

Bylinky jsou jedním z nejcennějších bojovníků s bacily. Jistě znáte z lékáren různé bylinné směsi, jednoduše vložíte pytlík do vroucí vody, necháte vylouhovat a můžete buď pít, nebo si udělat snadno a rychle inhalaci na uvolnění horních cest dýchacích.

Tyto bylinné směsi si nemusíte jen kupovat v obchodě, lze si vařit i čaje domácí. Pokud špatně spíte, stačí vám pár lístků meduňky a budete spát jako miminko. Můžete si udělat nejen směs na dobré spaní, ale třeba i na zažívací potíže, nebo na chřipku a nachlazení. Mohli bychom vyjmenovat i spoustu dalších neduhů, s nimiž můžeme s pomocí bylinek vyhrát souboj.

Jak je zřejmé, bylinky nás provázely, provázejí a budou provázet jak v pokrmech, tak i v nápojích, což je dobře. Okořeňují nám život. Dopřejme si jich tedy přiměřenou dávku a udržujme naše zdraví ve formě.