Jak správně stolovat

10

Jdeme do restaurace, nebo na návštěvu k přátelům, o níž víme, že bude spojena s obědem či večeří? Často si klademe otázky spojené se správným stolováním. Bojíte se faux pas a nejraději byste nikam nešli? Strach rozhodně není na místě, stačí vám jen osvojit si několik základních pravidel, které vám zajistí správné stolování bez jakýchkoliv trapasů.

Takhle určitě ne!

Než začneme prohřešky řešit, musíme vědět, co děláme při stolování špatně. Věřte tomu, že těch prohřešků, jež bychom měli odstranit, je vcelku hodně. Některé z nich si ani neuvědomujeme, že je děláme a některých se dopouštíme z neznalosti. Jak se lidově říká, tak neznalost neomlouvá.

Nejčastějšími prohřešky u jídelního stolu jsou zejména srkání, mlaskání a mluvení s plnými ústy. Tyto projevy jsou u nás považovány za negativní, ale v jiných zemích se pobírá zejména mlaskání za projev toho, že nám jídlo chutná. Srkání například v Japonsku a Číně není také považováno za neslušnost.

Nejhoršími negativními projevy při stravování, kterých se můžeme dopustit jsou například opírání loktů o stůl při jídle, pokládání použitých příborů na stůl vedle talíře, místo abychom je položili na talíř a nesmíme zapomenout na vrchol neslušného chování a tím je olizování nože.

Takhle je to správně

Pokud jdeme do restaurace, nebo k přátelům na návštěvu, je samozřejmostí, že se oblékneme do čistých a reprezentativních oděvů, které podtrhnou nejen naši osobnost, ale také situaci. To znamená, že bychom měli zároveň přijít oděni tak, aby se to k dané situaci hodilo. Ve chvíli, kdy usedáme ke stolu, bychom neměli vytvářet hluk, vše by mělo proběhnout v patřičné tichosti a s úctou k hostitelům.

Ve chvíli, kdy nám je předložen talíř s vonícím pokrmem, bychom měli vyčkat chvíle, než usedne hostitel, ten by měl začít jíst jako první. Vždy je slušné popřát spolustolovníkům dobrou chuť.

V okamžiku, kdy začínáme jíst, musíme dávat pozor na to, kde a jak máme položené ruce. V žádném případě bychom se neměli lokty dotýkat stolu. Při jídle by se měly pohybovat horní končetiny jen v předloktí, paže by měly v poklidu spočívat při těle.

Jiný kraj, jiný mrav

O zvycích při stravování v Číně a Japonsku jsme se již zmínili výše. Zopakujeme tedy, že zde je srkání a mlaskání přípustné a považuje se za pochvalu kvality pokrmů a kuchařského umění. Co nás však může hodně překvapit jsou zvyky v zemích Kavkazu a Sibiře. Zde je totiž mlaskání a říhání při jídle považováno za poklonu pro kuchaře. Není to tedy považováno za nepřípustné a nemístné, jako by na tyto zvukové projevy bylo pohlíženo u nás.

Největší požitek z jídla budete mít ve Francii, zde budete jíst hodně dlouho. Ptáte se proč? Francouzi jsou gurmáni a své pokrmy si velice rádi vychutnávají. Při stolování často vedou dlouhé hovory a jídlo si užívají se svými spolustolovníky. Vezměme si z nich příklad a začněme si jídlo také užívat plnými doušky.