Jak nejlépe zužitkovat ovoce ze své zahrádky

6

Jste šťastlivci, kteří se věnují doma pěstování ovoce? Jak jistě víte, každý druh ovoce má své období sběru, u jahod to bývá např. přelom května a června. Námi oblíbené třešně jsou nejsladší a nejchutnější v červnu. Maliny sklízíme od června do počátku srpna. Ostružiny začínáme sklízet až na začátku srpna.

Jablka můžeme rozdělovat na raná a pozdní. Raná se sklízejí v období letních prázdnin a jsou krásně slaďoučká. Ta pozdní se pak doporučují sklízet od poloviny září do poloviny října. S hruškami je to podobně jako s jablky, sklizeň probíhá v září. Sklidili jsme, ale co s tím množstvím?

Ovoce posiluje imunitu

Ovoce je největším zdrojem vitamínů, jež posilují náš imunitní systém. V tu ránu se ze sklizně z naší zahrádky stává silný bojovník proti nemocem. Nejvíce vitamínů získává organismus z čerstvého ovoce. Pokud tedy chcete svou obranyschopnost posílit, postačí vám mimo jiné jíst čerstvé ovoce.

Jako vždy jsou pro tento účel nejvhodnější podomácku vypěstované produkty. Ty kupované mají nevýhodu v tom, že jsou chemicky ošetřovány, tím pádem jsou některé látky úplně znehodnoceny. Nehledě na to, že ovoce z obchodu většinou nemá téměř žádnou chuť.

Pro děti je přijímání vitamínů z ovoce nejlepší cestou pro posílení imunity. Nejen, že ovoce dobře chutná, ale i dobře vypadá. U dětí se v útlém věku podávají zejména rozmačkané jahody s cukrem. Na této mlsce si pak často rádi pochutnávají i dospělý. Je to jedna z možností, jak zpracovat jahody.

Velké oblíbenosti se pak těší také třešně. Pro naše zdraví jsou také prospěšná jablka a hrušky. Druhy ovoce se slupkou pomáhají ke zlepšení funkce trávicího traktu. Pokud pěstujeme toto ovoce na své zahrádce, můžeme být rádi, protože nemusíme slupku oloupávat a pročistíme tak svůj organismus.

Pro milovníky osvěžujících nápojů

V létě všichni hledáme možnost, jak se zchladit a když období tepla skončí, rádi na něj vzpomínáme. Jak se osvěžit? Je to jednoduché, na zahrádce mám čerstvé ovoce, tak proč si neudělat nějaký ovocný nápoj? Nejen, že si pochutnáte na výborném osvěžujícím drinku, ale zároveň zpracujete trošku vypěstovaného ovoce. Koktejl můžeme si můžeme udělat mléčný, nebo zmrzlinový a použít můžeme jakýkoliv druh ovoce.

Druhou možností, jak si udělat ovocný nápoj, je příprava domácí šťávy. Natrhané ovoce omyjeme, zalijeme vodou, přidáme cukr a konzervační přípravek a necháme za občasného míchání den odpočívat. Poté vše scedíme přes pláténko tak, abychom oddělili vzniklou šťávu od ovoce. Tekutinu pak nalijeme do lahví a můžeme začít pít. Lahve skladujeme v chladu. Nejvhodnější je pro tento účel sklep.

Výborná domácí marmeláda

Obohacujete si rádi své jídlo o slaďoučké ovocné marmelády? Pokud ano, tak vás ubezpečujeme, že si tuto pochoutku můžete připravit doma z ovoce z vaší zahrádky. Je to velice snadné. Natrhané ovoce omyjeme a s pomocí kuchyňského robota opatřeného speciálním nástavcem ovoce propasírujeme.

Do vzniklé hmoty přidáme trochu cukru a želírovací přípravek v prášku. Na trhu najdete spoustu značek, které se zaměřují na výrobu želírovacích a zavařovacích přípravků, máte tedy z čeho vybírat. Přejeme vám dobrou chuť.