Jak nejlépe zužitkovat zeleninu ze své zahrádky

5

Máte doma zahrádku? Pěstujete na ni nejrůznější druhy zeleniny? Tento rok se vám úroda opravdu vydařila a vy přemýšlíte, jak ji co nejlépe zužitkovat? Na to, abyste vše zkonzumovali, je toho hodně a nechcete, aby se vám zelenina zkazila? Poradíme vám pár možností, jak se s tímto problémem popasovat.

Zelenina okrasou talíře

Zelenina je vděčnou potravinou, jíž si můžete zpestřit obložený talíř s pochutinami, jako jsou sýry a salámy. Pochopitelně však udělá radost i coby příloha k teplému jídlu. Existuje spousta variací, jak ji pro tento účel připravit. Pokud budou s námi stolovat malé děti, jistě si s tvorbou oblohy rádi pohrajeme. Jak jistě všichni dobře víme, tak děti jedí zejména očima. Čím hezčí obložený talíř připravíme, tím větší o něj bude zájem.

Jak tedy můžete talíře zkrášlit? Nejčastější variantou je vyskládání zeleniny do barevné mozaiky, kombinují se často rajčata, okurky, papriky a spousta dalších. Jednotlivé druhy stačí vyskládat tak, aby se jednotlivé barvy prolínaly a doplňovaly. Dalším velice zajímavým způsobem úpravy zeleniny je vyřezávání. Každý druh zeleniny se dá různě vyřezávat, vzorem nám může být třeba dýně nebo paprika.

Zeleninová čalamáda

Nechcete, aby zelenina přišla o veškeré vitamíny a minerály, jež jsou v ní obsaženy? Jedním z možných způsobů, jak ztrátě blahodárných látek přijít, je zavařování. Nejchutnější úpravou je tzv. čalamáda. Pro její přípravu budeme potřebovat zelí, papriky, rajčata, cibuli a může být i troška okurky. Vše pokrájíme na drobné kousky, přidáme trošku cukru, soli a konzervovací přípravek a necháme den odpočívat.

Za tuto dobu pustí směs šťávu, v níž jsou obsaženy veškeré zdraví prospěšné látky. Zeleninu napěchujeme do sklenic a zalijeme vypuštěnou šťávou, zbytek můžeme dolít nálevem z vody a trošky octa. Sklenice pevně uzavřeme a necháme zavařit.

Zelenina do polévky

Jste milovníky polévek? V nich upotřebíte zejména mrkev, petržel, celer a cibuli. Cibuli můžete vložit v celku, posílíte tak chuť vývaru. Mrkev, petržel a celer můžete po sklizni dávat do polévky čerstvé. Pokud však máte této zeleniny velké množství, je škoda ji nechat zkazit. Udělejte si proto do mrazáku zásoby na zimu, abyste zeleninu nemuseli kupovat, když už se vám urodilo. Všechnu zeleninu oloupeme, nakrájíme na menší kousky a nastrouháme.
Vzniklou směs promícháme tak, aby bylo všude přiměřeně každého druhu, mrkve by mělo být o trošku méně, než celeru a petržele. Kdyby jí bylo více, polévku bychom potom mohli mít příliš sladkou. Vše potom vložíme buď do pytlíků, nebo do krabiček. Rozhodnutí je jen na vás, vše by se mělo odvíjet od množství místa ve vašem mrazáku.
Věříme, že naše tři tipy, jak se zbavit přebytečné zeleniny, vám budou nápomocny. Přejeme vám dobrou chuť.