Jak se správně stravovat

1

Pokládáte si stále dokola otázku, která se týká správného stravování? Nevíte si rady, co vše by měl váš jídelníček obsahovat? Existuje spousta rad a tipů, které vám mohou se zdravou stravou pomoci. My vám jich několik naservírujeme.

Mýty o správném stravování

Pod pojmem zdravé stravování si nepředstavujme to, že si vyhledáme jednu surovinu, která je společností považována za zdravou a kterou budeme konzumovat dnes a denně. Za zdravé stravování však nemůžeme považovat ani diety, jimiž se spousta lidí (hlavně žen) často trýzní. Ani jeden způsob není ideální. Je ještě pár věcí, které jsou doporučovány, ale v rámci zdravého životního stylu nejsou správné. Slyšeli jste někdy například o tom, že byste každé sousto měli 25x skousnout, než jej polknete? Zkoušeli jste se této rady držet?

Tato rada je dobrá pro správné rozmělnění potravy, ale zároveň je to pro člověka stresující záležitost. A co vás vystresuje ze všeho nejvíce, jsou etikety na obalech. Tato potravina má hodně tuků, jiná zase hodně cukrů. Lidé, kteří se mučí dietami, etikety řeší až přes příliš a často raději vůbec nejí. Jak tedy tyto mýty zbořit? Je to jednoduché, pojďme si spolu osvojit správné zvyky.

Jak již bylo řečeno, právě správné zvyklosti při jídle hodně napomáhají vyřešit nejen problémy s váhou, ale řeší i zdravotní potíže.

Správná cesta ke zdraví

Zdravé stravování hodně souvisí s tím, jak často jíme. Nikde není psáno, zda stačí jíst pouze 3x, nebo 6x denně. U každého člověka je toto číslo individuální, někomu stačí dát si drobnost k snídani, něco dobrého k svačině, bohatý oběd, odpolední svačinu a den zakončí něčím malým k večeři. Někdo však některá jídla vynechá. Setkáváme se s četnými případy lidí, kteří si ráno nedají snídani a tím pádem svůj den správně nenastartují. Toto může vést k únavě a ztrátě koncentrace, což je vážným problémem.

Každý člověk by se měl řídit svými vnitřními hodinami, které mu vždy řeknou, kdy se má najíst. Hlavně by měl hodně pít. Hlad ani žízeň nejsou správnými společníky, proto bychom se jich měli vyvarovat. Zde platí rada: Jezte hodně, ale v malých porcích. To stejné by se dalo říci i o tekutinách. Pokud budete málo pít, hrozí vám veliké bolesti hlavy a další zdravotní potíže.

Při přijímání potravy se nedoporučuje ukvapenost a přílišná rychlost. Při jídle se nenechte ničím rušit, soustřeďte se jen na to, co jíte. Pokud budete jíst rychle a nebudete se na jídlo soustředit, můžete jej polykat málo rozmělněné a váš žaludek bude při trávení hodně trpět. To stejné platí i o stravování za chůze, rozhodně se nejedná o správný způsob stravování.

Poslední naší radou je pestrá strava. Pestrostí svého jídelníčku docílíte zdravého příjmu vitamínu a minerálů. Od teď nebudete potřebovat doplňky stravy.