Saláty, které vás osvěží

7

Existuje spousta osvěžujících pochutin. My se tentokrát zaměříme na saláty, které vás v letním období osvěží a v tom zimním vám připomenou krásné letní zážitky. Mnoho takových zážitků je spjata s jídlem. Při rozhovoru s přáteli se často přistihneme při tom, jak vzpomínáme na letní grilovací party, které jsme spolu prožili na zahradě.

Vše je spojeno s příjemnou atmosférou – zapadající slunce, červánky, vonící příroda a kolem nás spousta přátel. V zimě si těchto party moc neužijeme, ale můžeme si aspoň zavzpomínat právě pomocí salátů, které často bývají nedílnou součástí těchto akcí.

Saláty můžeme připravit jak ovocné, tak i zeleninové. Obě varianty jsou velice chutné. Do každé můžeme přidat vše, co nám chutná a víme, že naším výběrem nikdy nesáhneme vedle. Mnoho z nás rádo experimentuje s chutí, a tak saláty pozvedáme do vyšších levelů, což je velice dobře. Pokud si dáte misku chutného salátu, nejen že doplníte potřebnou energii, ale také poskytnete svému tělu kvalitní přísun zdraví prospěšných látek.

Slané varianty salátů

Preferujete ve svém jídelníčku spíše slané varianty jídel? Nemusíte se bát, že byste si svůj salát nevychutnali. S jistotou můžeme říci, že salátů připravených na slaný způsob je velké množství. Při přípravě si nejčastěji můžete klást otázku, zda do svého salátu přidat trošku majonézy, nebo zda jej spíše připravit se zálivkou z olivového oleje. Druhá varianta je považována za zdravější, a to zejména v letním období, kdy se majonéza velmi rychle kazí. Pokud tedy nechcete onemocnět salmonelou, rozhodně si majonézu v létě do svých pokrmů dopřávejte minimálně a ihned salát snězte.

Do salátů na slaný způsob si můžete přidat jakékoliv těstoviny a volnou ruku máte i ve výběru zeleniny, kterou si do nich přidáte. Většinou se dělají saláty sezónně podle toho, co se zrovna sklízí. Nejčastěji se v létě můžeme setkat s jednoduchým salátem ze zeleniny přelitým majonézou, ale také se šopským salátem. Toto jsou vcelku všední varianty salátů, které asi gurmána moc neuspokojí.

Pro zastánce nevšednosti tu jsou saláty s dýní a cuketou. Pokud vám nevadí luštěniny, jistě oceníte salát luštěnino-obilný, do něhož můžete pak přimíchat různé druhy zeleniny a třeba i nějaká ta semínka.

Pochopitelně však nesmíme zapomenout na nejznámější a nejchutnější salát, který většinou mažeme na chlebíčky, nebo si jej bohatě dopřáváme při štědrovečerní večeři. Ano, jistě jste uhodli, že se jedná o bramborový salát. Do něj můžeme dát také jakoukoliv zeleninu, která nám chutná a můžeme si ho dle vlastních chutí ochutit.

Sladké varianty salátů

V letním období jsou nejvíce žádány saláty připravené z ovoce. Pokud si dopřejete ovocný salát, věřte tomu, že ihned po jeho připravení jej můžete s klidem pořádat a skvěle se osvěžíte. Na rozdíl od slaných salátů jej ani nemusíte před konzumací dávat do ledničky. Je však logické, že zbytky do ledničky dát musíme, jinak by se nám dobrůtka zkazila.

Nejlepší variantou je nakrájet ovoce na kousky a jen tak jej nechat koupat ve vlastní šťávě, maximálně můžete dochutit cukrem, pokud se vám ovoce zdá příliš kyselé. Avšak existuje i spousta dalších variant.

Do salátů můžete, stejně jako tomu bylo u těch zeleninových, přidat jakékoliv ovoce, které vám chutná. Při přípravě ovocných salátů si rádi potrpíme i na vizuální stránce vzniklého pokrmu. Proto používáme různé druhy ovoce tak, aby nám vznikla krásná barevná mozaika. Při přípravě nemusíme používat jen čerstvé ovoce, můžeme použít i to sušené a výsledek bude vždy výborný. U sušeného ovoce však je nevýhodou to, že je salát suchý a pro jeho oživení musíme použít šťávu. Pak je výsledek luxusní.

Míchané saláty

Jistě vás velice překvapí to, že existují i sladko-slané saláty. I tyto varianty jsou výborné. Doporučujeme vám vyzkoušet třeba kombinaci pomeranče s cibulí, nebo jahod s rukolou. Nejzajímavější nám však přišla kombinace ovocného salátu s ovčím sýrem, nebo ovocný salát s kuřecím masem.

Extázi na jazyku vám rozpoutají kousky ananasu a kuřecími kostkami posypanými sladkou mletou paprikou a opečenými. Všechny zmíněné saláty jsou osobně vyzkoušené, jsou výborné a můžeme vám je vřele doporučit. Přejeme vám dobrou chuť.