Jak na slinivkovou dietu

13

Slinivka je pro naše tělo velice důležitým orgánem, zastává totiž hned několik funkcí. Jejím hlavním úkolem je produkce různých hormonů. Nejzásadnějším je inzulín, který naše tělo potřebuje pro snižování hladiny cukru v krvi. Velký problém pak nastává ve chvíli, kdy je tento důležitý orgán postižen nějakou nemocí. Při léčbě je pak využívána tzv. slinivková dieta. Tato dieta je vcelku přísná, je ale velmi důležité ji důsledně dodržovat.

Prevít jménem cukrovka

Pokud vám lékař diagnostikoval cukrovku, musíte držet formu této diety, která bere ohledy na hodnoty tzv. glykemického indexu potravin. Měli byste vědět, že tento index by měl být co nejnižší, aby byla léčba úspěšná. Co můžete jíst, pokud máte tuto formu slinivkové diety? Na tuto otázku si odpovíme v následujících řádcích.

Ve chvíli, kdy u vás nemoc propukne, musíte hledět na to, aby váš jídelníček zůstal pestrý. Měli byste si proto dopřát dostatek libového masa. Při přípravě potravin je nežádoucí smažit, protože by se jídlo rázem mohlo stát velmi tučným, což je pro náš zdravotní stav špatné. Neměli bychom se vyhýbat ani konzumaci mléčných výrobků, ty by však měly být také nízkotučné.

Co jste asi nevěděli, je to, že byste se měli vyvarovat používání bílé mouky. To pro vás znamená také omezení konzumace pečiva. Jestli si budete chtít pečivo dopřát, bylo by dobré si koupit celozrnné.

Důležitou složkou vašeho jídelníčku bude zelenina, na to se připravte. Při konzumaci ovoce si dávejte pozor, protože některé druhy obsahují velké množství cukrů. Pokud držíte tuto dietu, měli byste se úplně vyvarovat požívání alkoholu a konzumace sladkostí.

Dalším důležitým faktorem této diety je pravidelnost a také správné rozmělňování potravy. Nejlepším způsobem přípravy pokrmů je rozvaření, rozmixování či rozmačkání, a to zejména ve chvíli, kdy jsou potraviny tužší, tudíž pro tělo špatně stravitelné.

Slinivková dieta při zánětech

Slinivková dieta je doporučena i pacientům, kteří prodělali zánět slinivky. Důležité je poznat některé rozdíly mezi oběma dietami. Ač se jedná o diety zaměřené na stejný orgán, trošku se liší. V čem?

Slinivková dieta má v obou případech jedno společné, což je pravidelnost stravování. Stejně jako diabetici bychom se měli snažit omezit tučné a smažené pokrmy. Pokud však chceme zánět vyléčit, musíme se stravovat v malých porcích.

Existuje spousta potravin, které jsou zakázané. Příkladem nám můžou býti tučná masa, aromatická jídla, ostré pokrmy, nadýmavé potraviny, peckoviny, bobuloviny a podobně.

Pokud si chcete dát jablko nebo hrušku, nejprve si je patřičně oloupejte. Slupka by vám neudělala dobře. Stejně tomu je i u mrkve. Své pokrmy si v žádném případě příliš nekořeňte. Koření vaší slinivce též neprospěje.

Lékaři doporučují konzumovat libová masa, ryby a nízkotučné mléčné výrobky. Pokud si budete chtít dát pečivo, orientujte se zejména na bílé a nekonzumujte jej čerstvé. Jako přílohu můžete použít brambory, bramborovou kaši, rýži a těstoviny. Ovoce a zelenina doplňují ve vašem jídelníčku potřebné vitamíny, a proto by měly být bohaté na vitamíny A a C, jež jsou pro funkci slinivky velice důležité.

Závěrem

Jak všichni dobře víme, vše je o pevné vůli. Držte se a jděte za svými cíli. Přejeme vám hodně úspěchů a brzké uzdravení.