Jak byste se měli stravovat, pokud sportujete

14

Při sportu člověk spotřebovává spoustu energie, kterou by měl pomocí patřičné stravy do svého těla dostat zpět. Stravování sportovců je jiné než stravování těch, kteří nesportují.

Strava vs. výsledky

Úspěšnost sportovců nezávisí jen na jejich trénincích. Nevěřte tomu, že když se zavřete do posilovny a budete dřít, dosáhnete tím vysněného cíle. Nedoufejte ani v to, že když budete pravidelně běhat, vaše výsledky půjdou strmě nahoru a vy pro to nic jiného nebudete muset dělat. O tom to není.

Mnoho lidí sportuje jen za účelem toho, aby zhubli, a proto si nedopřávají tolik důležitou stravu. Měli byste se řídit mottem, že čím více kvalitních potravin bohatých na živiny přijmete, tím lépe se vám bude dařit. Pokud tedy chcete být ve sportu úspěšní, musíte tomu přizpůsobit i svůj jídelníček.

Jídelníček sportovce by měl obsahovat potraviny obsahující vyvážený poměr všech potřebných živin. Nesmíme však zapomenout ani na tekutiny, bez těch by to také nešlo. Stravování sportovců se hodně odvíjí od toho, který sport dělají. Od toho se odvíjí i potřeby, které jsou ryze individuální.

Výživa vhodná pro sportovce

Stavebním kamenem jídelníčku sportovců by měly být sacharidy. Sportovci by jich měli za den přijmout minimálně 55 – 65 %, tuky pak tvoří 20 – 30 % a konečných 10 – 15 % celkového denního energetického příjmu patří bílkovinám. Pochopitelně nesmíme zapomenout přijímat vitamíny a minerály, které jsou pro naše tělo velice důležité a jsou vysoce ceněné.

Nejdůležitější je, aby sportovci při svém stravování dbali pestrosti a vyváženosti, aby jejich úsilí nevyšlo vniveč, což by byla rozhodně škoda.

Harmonogram příjmu látek

Je to zajímavé, ale sportovci by při svém stravování měli dbát na to, kdy a jakou surovinu konzumují, popřípadě co vše obsahuje. Potraviny obsahující sacharidy by do svého těla měli dostat sportovci zejména v dopoledních hodinách. Bílkoviny je třeba svému tělu dodat v odpoledních hodinách.

Nejen, že by se tělu mělo dostat potřebných látek před výkonem, ale musíme myslet také na jistou formu odměny, kterou by opět mělo dostat formou jídla, které obsahuje spoustu důležitých látek. Z jídelníčku rozhodně nevyřazujte tuk. I ten vám může pomoci v cestě za vaším vysněným cílem.

Vrcholové a rekreační sportování

Rozdíl ve stravování sportovců nastává podle toho, zda sportují vrcholově, nebo rekreačně. Lidé, kteří se sportu věnují vrcholově, potřebují stravu bohatou na její jednotlivé složky. Výdej jejich energie je totiž značně vyšší než při rekreačním sportování. Stravování vrcholných sportovců tedy musí být co do kvality a kvantity bohatší a hodnotnější.