Účinky tuku na zdraví

4

Jistě všichni moc dobře víme, že existují tuky, které mohou mít na naše zdraví blahodárný účinek, ale jsou i takové, jež mu mohou velmi uškodit. V tomto článku se blíže podíváme na to, které patří do skupiny zdravých a které pak k těm, jimž bychom se měli velkým obloukem vyhnout.

Ač se to nezdá a mnozí z nás by se bez slova tuk nejraději obešli, musíme brát v potaz, že se jedná o jednu z velice důležitých živin, bez níž by se naše tělo neobešlo. Je tudíž důležité se tohoto negativního postoje vůči tukům zbavit. Denně bychom měli přijmout až 35 % tuků, což je množství odpovídající doporučenému přijmu energie.
Některé tuky se mohou před okem člověka schovávat v různých potravinách, kde nejsou na oko zjevné, proto v tomto případě mluvíme o skrytých tucích.

V případě těchto tuků ani nevíme, že do svého těla tuk dostáváme. Z jakých potravin takto můžeme tuk získávat? Zejména se jedná o tučné maso a výrobky z něj vyrobené, dále pak mléko, mléčné výrobky, ale také pečivo. Pak jsou zde i tuky, které poznáme již pouhým okem. Jedná se zejména o takové, kterými si potíráme pečivo, nebo je v tekutém stavu do potravin přidáváme. Takovéto tuky nazýváme zjevnými. Do této skupiny řadíme například margaríny, másla, sýry, oleje a další podobné.

Jak je zřejmé tukům se nevyhneme nikdy, je však důležité rozeznat, které jsou zdravé a můžeme si je dopřávat, a kterým bychom se měli naopak vyhýbat velkým obloukem, protože jsou nezdravé.

Zdravé tuky

Zdravé tuky se vyznačují tím, že se starají o zdraví našeho těla, zároveň podporují správnou funkci našeho srdce. Nenasycené mastné kyseliny pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. Tyto dobré tuky můžeme najít například v olivovém a řepkovém oleji, avokádu a oříšcích.

Zdravé tuky mají svého kandidáty i v živočišné stravě, a to ryby, v nichž se vyskytují blahodárné omega 3 mastné kyseliny. Tato látka působí na hladinu cholesterolu v krvi, podpoří náš srdečněcévní aparát, dále však ovlivňují funkci mozku a očí. Pokud obohatíme svůj jídelníček o ryby, a to alespoň 2x týdně, uděláte tak velkou službu svému zdraví.

Co se týče rostlinné stravy, v té můžete posílit svůj organismus o omega 6 mastné kyseliny. Ty posilují zdraví vaší pokožky, vlasů a nehtů. Tyto látky můžeme najít zejména v již zmíněných margarínech, nebo v různých semínkách, např. v máku, sezamu, slunečnicových semínkách a sóje.

Špatné tuky

Špatnými tuky nazýváme ty, v nichž je obsaženo velké množství nasycených mastných kyselin. Pokud tyto tuky přijímáme neuváženě a příliš často, můžeme počítat s některými zdravotními potížemi. Hlavním problémem pro nás může být vysoká hladina cholesterolu v krvi, postižen může být také náš cévní a srdeční aparát. Nesmíme opomenout to, že se špatné tuky stávají často příčinou obezity.

Jakým potravinám se vyvarovat, případně je nekonzumovat příliš často? Nejvíce se nasycené mastné kyseliny objevují v máslech, tučných masech a sýrech, ale také v plnotučném mléce či mléčných výrobcích s vysokým obsahem tuku, dále pak v sladkostech a sladkém pečivu. Co nás může hodně překvapit, je to, že se nasycené mastné kyseliny objevují i na müsli, které je všeobecně považováno za zdravou svačinku.

Velkou výhodou je, že se mnoho těchto špatných tuků dá bez potíží nahradit těmi dobrými. Často se vám může stát, že vám zdravější varianta bude chutnat mnohem více než ta nezdravá. Vyzkoušejte to a podpořte své zdraví.