Ve jménu pestré stravy

2

Neustále dokola se ptáte, co pojem pestrá strava znamená? Pod těmito dvěma slovy si můžeme představit naprosto cokoliv. Někdo pod nimi může spatřovat barevný talíř, jenž by se dal přirovnat k trýznivému dietnímu stravování. Jiný si představí talíř všelijakých rádoby zdravých potravin. Ani jedna odpověď však není správná.

Jak si prostřít pestře?

Pojem pestrá strava zahrnuje bohatý seznam potravin, jenž vaše tělo obohatí o spoustu zdraví prospěšných látek. Jedná se o bomby obsahující velké množství vitamínů a minerálů. Na vašem talíři by vždy měl být mix potravin tak, abyste při jídle do svého organismu dostali co nejvíce a co nejrozličnější zdraví prospěšných látek.

K „pestrým potravinám“ patří ty nejzákladnější poživatiny, jež nesporně u sebe doma objevíte. Jsou jimi mléčné výrobky, obiloviny, maso, ryby, vejce, zelenina a ovoce. Člověk by neměl žádnou z těchto položek na svém jídelníčku vynechávat a pokud přeci jen vynechá, musí volit zástupné potraviny tak, aby se nepřipravil o hodnotné látky, které by tělo mohlo z této poživatiny přijmout.

Jednou z cenných rad nám pak jistě je tyto položky mezi sebou různě kombinovat tak, abychom toho přijali co nejvíce, protože, jak už jsme napsali výše, nejde o kombinování barev na talíři.

Příkladem může být snídaně, kdy startujete svůj organismus do nového dne. Ráno byste těchto látek měli přijmout nejvíce. K tomuto vám paradoxně bude stačit jen pár maličkostí. Na talířek si připravte třeba bílý jogurt, do něhož si můžete přimíchat trošku kukuřičných lupínků a k tomuto jen tak přikusovat jablko. Pokud máte raději slané snídaně, ani toto nebude problém.

Namažte si rostlinným margarínem a k tomu si udělejte obložený talíř. Na něj si položte dva plátky sýra, dva plátky salámu a pro potěchu oka připojte barevnou zeleninu. Můžete zvolit třeba rajče, kousek okurky, papriku, ale i brokolici.

Snadno kombinovatelná „pestrá potravina“ – jogurt

Jistě si kladete otázku, jak může být jogurt snadno kombinovatelnou potravinou. My vám na ni teď v pár bodech odpovíme. V první řadě, jogurt se dá konzumovat jak na sladký způsob, tak i na ten slaný. S jogurtem se kouzlí snadno a rychle, ale hlavně chutně. Můžete si udělat skvělý osvěžující salát, do něhož můžete dát naprosto cokoliv, co máte rádi a na co máte aktuálně chuť. Jogurt můžete přidat jak do ovocných salátů, tak i do těch zeleninových, do nichž můžete zároveň přimíchat sýr se salámem.

Jogurt vás potěší také tím, že jeho konzumací přispějete svému zdraví. Čím je našemu tělu tato bílá potravina přínosná? Zejména nás obohatí o cenný vápník, jenž posiluje naši kostru. Nejen vegetariáni mu mohou být vděčni za přísun bílkovin. Zároveň se nám postará o přísun „zdravých bakterií“ do zažívacího ústrojí po užívání antibiotik. Tento bojovník se může postavit riziku vysokého krevního tlaku.

Pokud máte stále hlad, dokáže zvýšit pocit sytosti. Pochopitelně mu můžeme připsat i další schopnosti ochrany vašeho těla před nejrůznějšími nemocemi. Toto však není případ jen jogurtu, ale i dalších potravin, o nichž jsme se výše zmiňovali. Přemýšlejte o tom, co jíte a v jakém množství.