Zdravější smažení není žádná věda

11

Zjistili jste, že vám nedělají dobře smažená jídla? Patří smažené pokrmy k těm, bez kterých si svůj talíř nedokážete představit? Mnoho lidí si nedokáže představit svůj život bez hranolek, řízků a smažených sýrů apod.

Nezdravá jídla zdravě – krůček po krůčku

Nedokážete odolat tomu, abyste si jednou za čas dali nezdravé jídlo? Přemýšleli jste však o tom, že tato zdánlivě nezdravé pokrmy se dají připravit zdravým způsobem? Tato příprava je velice jednoduchá. Nahradíme smažení jinou formou tepelné úpravy. Můžeme péct, vařit na páře, smažit nasucho, ale i na oleji. Jak tedy své pokrmy připravit zdravě? Na to se podíváme na následujících řádcích.

První, na co se musíme zaměřit, je výběr správné pánve. Nejvhodnější pro naše účely bude pánev s nepřilnavým povrchem, na níž můžeme smažit jak nasucho, tak na oleji. Na takové pánvi se pak hravě pokrmy restují, smaží, ale dá se na ní třeba i flambovat. Pánev by měla mít kvalitní povrch, jenž vám pomůže zamezit negativním účinkům při smažení. Nebudou se vám pokrmy připalovat a tím se zamezí úniku škodlivých látek do vámi připravovaných pokrmů.

V dnešní době je trendem omezovat příjem tuků. V pokrmech bychom měli přijmout maximálně 30 % tuků denně. Neměli bychom však omezovat nenasycené tuky, které jsou obsaženy například v panenských rostlinných olejích, semínkách, ořeších a rybách. Jedná se zejména o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Omezit bychom ve svém jídelníčku měli nasycené živočišné tuky. Nejvíce bychom se měli střežit před příjmem ztužených tuků, to znamená, že bychom neměli smažit na tucích „v kostce“.

A jdeme ke smažení samému. Již máme pánvičku, ale ještě nás čeká výběr vhodného tuku, na němž budeme smažit. Pro tento účel jsou nevhodné máslo a panenské rostlinné oleje. Jistě se ptáte proč. Odpověď je jasná, tyto tuky se velice rády připalují. Pak už se nám nabízí pouze řepkové, slunečnicové a olivové oleje, jež jsou pro smažení vhodné. Nejzdravější formou smažení je ta, kdy pánev jen lehce potřeme olejem a po smažení přebytečný tuk z pokrmu odsajeme ubrouskem.

Zdravější variantou přípravy pokrmů na pánvičce je restování s použitím trošky oleje. Takto upravené pokrmy zůstanou křupavé a maso se krásně zatáhne. Na pánvi však snadno připravíte i pokrmy bez použití tuku. Takto můžeme jídlo připravovat například na pánvi s teflonovým povrchem. Pokud se rozhodnete připravit svůj pokrm tímto zdravým způsobem, nezapomeňte na konci přidat aspoň trošku másla, či pokapat za studena rostlinným olejem. Díky přidání tuku se neochudíte o vitamíny, které se v tucích rozpouštějí. Bez nich byste své tělo ochudili například o vitamíny A, D, E a K.

Co je na smažení nezdravé?

Na smažení jako takovém je nezdravý olej, a to zejména ten přepálený. Ve chvíli, kdy si své oblíbené smažené jídlo objednáte ve fast foodu, máte velkou pravděpodobnost, že váš pokrm bude připraven právě tímto nezdravým způsobem. Tomuto stravování bychom se měli velkým obloukem vyhnout, protože by mohlo nenávratně poškodit naše zdraví. Častá konzumace přepálených tuků vám může způsobit vysoký krevní tlak.

Pozor! S přepáleným tukem se nesetkáte jen ve fast foodech, můžete se s ním setkat i doma na své vlastní pánvičce. Při smažení je tedy žádoucí často vyměňovat tuk a předejít tak jeho přepalování.